Anglický kokeršpaniel
Úvod Profil plemena História plemena Štandart plemena Foto kokera Všetko o plemene Výcvik

Výcvik

Je velmy potrebné nepodceňovať  výcvik psa ,už od  šteniatka.Pretože si treba uvedomiť , že s týmto psom budete žiť celý jeho život!

Prečo je potrebné psa kvalitne cvičiť ?

 

Výcvik psa je jeden z najpodstatnejších aspektov v jeho živote. Bez kvalitného výcviku veľa psov pravdepodobne bude neposlušných až nezvládeteľných.

 

Dobre cvičený pes je oveľa šťastnejším psom! Dobre vycvičený pes potrebuje málo obmedzení, čím je pes spoľahlivejší, tým má väčšiu voľnosť.

 

Neposlušný až nezvládateľný pes nie je zdrojom zábavy a radosti. Na druhej strane poslušný - dobre vycvičený pes robí svojmu majiteľovi radosť aj kvôli tomu, že majiteľ može s ním ísť v podstate všade.

Dobre vycvičený pes vďaka svojej poslušnosti je uznávaný a vítaný, priťahuje viac pozornosti a záujmu od členov rodiny a návštevníkov.

 

Dobre vycvičený pes umožňuje okamžité ovládanie, čo môže psovi v určitých situáciach zachraniť aj život ( napr. zrazenie autom a pod. ).

 

hore

 

 

 

Kedy začína výchova a výcvik psa ?

 

Výchova a výcvik psa ako spoločníka do rodiny :

 

Na podnety majiteľa je psík najvnímavejší v období od dvoch do piatich mesiacov svojho veku.

 

Od troch mesiacov psíka pripravujeme na výcvik, ktorý vo všeobecnosti začína v treťom až piatom mesiaci. Psík si zviká na meno, miesto ustajnenia, čas kŕmenia a venčenia, obojok a vodítko, chôdzu na vodítku a pod. Psíkovi zvyšujeme primerane kondíciu a psík už lepšie vníma majiteľa.

 

Ako sme písali, s výcvikom sa vo všeobecnosti začína v treťom až piatom mesiaci veku psíka. Všetko záleží od jedinca a plemena, preto bežný limit začatia výcviku u psíkov je plus mínus jeden až dva mesiace od veku 5 mesiacov psíka.

 

Dôslednosť a profesionalita pri výcviku je veľmi dôležitá, nakoľko nežiadúce návyky môžu spôsobiť pomerne značné následky. Náprava je možná vždy, ale niekedy si to vyžaduje nesmierné úsilie a trpezlivosť.

 

Cvičiť psa je potrebné primerane k jeho aktuálnej kondícii a povahe.

 

Výchova a výcvik psa pre služobné účely :

 

Výcvik u budúceho služobného psa sa začína skôr cca. v šiestom až ôsmom týždni. Výcvik služobných psov musí byť dôsledný v plnej miere, nakoľko od služobného psa môže v budúcnosti závisieť život človeka.

 

hore

 

 

 

Kedy končí výcvik psa ?

 

Po pravde povedané, výcvik psa nikdy nekončí. Každodenná práca so psom, každý povel pôsobí "výchovne" na psa. K psovi buďte vždy féroví !!! Pes vás miluje nadovšetko a nezaslúži si od vás hrubé zaobchádzanie. Vašu lásku vám mnohonásobne vráti.

 

hore

 

 

 

PES a "všetko" čo s tým súvisí

 

  • plemeno : výber plemena závisí od plánovaného použitia psa
  • pohlavie : psi sú všeobecne sebavedomejšie a tvrdšie ako feny, ktoré na druhej strane sú prítulnejšie a ľahšie ovládateľné. Nedá sa jednoznačne povedať, či pes, alebo fena je vhodnejšia na výcvik. Pri výbere plemena vo veľkej miere rozhoduje, k čomu viac inklinuje budúci majiteľ, buď chce psa, alebo fenu. Samozrejme najpodstatnejšiu rolu tu hrá celkový zámer využitia psa.
  • krmivo : zabezpečenie výživy psa je určitá finančná záťaž
  • umiestnenie : doporučuje sa umiestniť psa v koterci vonku, nie doma, závisí to taktiež od plemena
  • výchova a výcvik : čas a trpezlivosť, ale radosť z poslušného spoločníka stojí rozhodne zato

hore

 

 

 

Kúpa šteniatka

 

Pamätajte : ak nemáte skúsenosti s chovom psov, pri kúpe šteniatka, resp. psíka sa vždy poraďte s odborníkom.

 

Treba myslieť vždy nato, že šteniatko rýchlo vyrastie a každé plemeno má svoje špecifické požiadavky na správny chov. Ak sa šteniatko kupuje pre dieťa, potom treba myslieť aj nato, že povaha dospievajúceho dieťaťa sa v priebehu dvoch - troch rokov podstatne zmení, napr. dnes dieťa chce psíka na "hranie", ale o tri roky dieťa dospeje a bude chcieť psa, s ktorým sa dá pracovať. Preto je veľmi vhodné a potrebné, aby rodičia zabezpečili výcvik psa. Doporučuje sa, aby dieťa cvičilo psa pod odborným dohľadom, takto vzniká medzi dieťaťom a psíkom silné puto a nemôže sa stať to, že dieťa prestane mať o psa záujem. Toto sú dva, resp. tri podstatné faktory, ktoré treba zohľadniť pri kúpe šteniatka, resp. psíka : plemeno, majiteľ, resp. dieťa a rodičia a výcvik psa.

 

Po kúpe šteniatka sa doporučuje zabezpečiť mu rovnakú stravu, akú malo šteniatko posledné dni. Preto v priebehu posledného týždňa je potrebné sa informovať chovateľa, čím kŕmi šteniatko, takto si môžeme zabezpečiť vopred požadované krmivo, krmivo kupujeme v primeranom množstve. Mať hnačku hneď v prvých dňoch u nového majiteľa nie je dobré pre psíka, takto sa mu veľmi jednoducho môžeme vyhnúť.

 

Šteniatko je najvýhodnejšie prevážať domov ráno na lačno, takto mu nebude zle a do nového prostredia príde v poriadku, vopred sa dohodnite s chovateľom tak, aby v deň prevozu ráno nenakŕmil vaše šteniatko.

 

Ak nemáte skúsenosti so psami, využite rady z prvej ruky a snažte sa získať čo najviac informácií priamo od chovateľa, kníh je veľa, ale praktické rady dlhoročného chovateľa sú na nezaplatenie.

 

Prvé dni zbližovania majiteľa a psíka sú veľmi dôležité, pes vníma našu osobu, náš pach, hlas a taktiež mimiku. Najvýhodnejšie je ísť si pre psíka v piatok ráno, takto sa môžeme psíkovi nerušene venovať celé tri dni. Všetky negatívne faktory, ktoré by narúšali budovanie nového kamarátskeho vzťahu je potrebné vylúčiť. So psíkom chodíme na krátke prechádzky. Šteniatko je ľaho zraniteľné, preto musíme dbať v plnej miere na jeho bezpečnosť, pozor na kontakt s cudzími psami ( nedoporučuje sa aj z dôvodu rizika infekcie, obranný systém šteniatka sa vyvíja ), pozor na autá, bicykle a pod.

 

hore

 

 

 

Dieťa a pes

 

Deti je potrebné učiť, ako sa majú správať ku psom. Nie každý pes toleruje cudziu osobu. Deti ( ale aj dospelí ) musia ku psom pristupovať s rešpektom. Takto predídeme riziku pohryzenia dieťaťa psom. Každého majiteľa psa je potrebné požiadať o povolenie, či môžeme jeho psa pohladkať.

 

hore

 

 

 

Profesionálny výcvik psov

 

Miesto výcviku psov je Žilina a výcvik realizuje firma 155.

Na výcvik odborne dohliada skúsený cvičiteľ psov Jozef Hramec.

 

Výcvik psov zahŕňa :

  • základný výcvik : základné povely potrebné pre ovládateľnosť štvornohého priateľa doma i na verejnosti
  • ubytovanie
  • stravu
  • výcvik záchranárskych psov

Dĺžka výcviku podľa dohody.

Doporučená dĺžka výcviku psa je minimálne tri mesiace.

Možnosť odvozu a dovozu psa v príslušných dňoch výcviku.